poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Le semaine de Chanel. Books about Coco


Życie Gabrielle Chanel pełne było niejasności. Przede wszystkim dlatego, że wielu sprzecznych informacji na swój temat udzielała sama Coco. Z kilku powodów: chęci zafałszowania niepochlebnej przeszłości, wzbudzenia zainteresowania otoczenia, owiania własnego sukcesu nutką tajemniczości… Trochę jak Marilyn Monroe, tylko że kilka dekad wcześniej. Mimo to wielu autorów, zafascynowanych złożonością postaci tej Francuzki o krótkich włosach i chłopięcej figurze, podjęło wyzwanie i dokonało wszelkich starań, aby odkryć prawdę o życiu Coco Chanel. Rezultat? Trzy biografie, wzajemnie się uzupełniające, które chciałabym Wam polecić. 

 
 
1. Lisa Chaney, Coco Chanel. Życie intymne (Coco Chanel: An intimate life)



Wyjątkowa i najbardziej osobista opowieść o życiu francuskiej projektantki. Autorka dociera do niepublikowanych nigdy wcześniej listów Chanel, które rzucają światło dzienne na skrywane dotąd tajemnice. Analiza pamiętników Coco pozwoliła pisarce namalować wielowymiarowy portret założycielki modowego imperium, który, obok twórczej pasji i smykałki do interesów, współtworzyła również zakazana miłość czy uzależnienie od narkotyków.



„Coraz większe dawki morfiny nie pomagały jej już dystansować się od własnych emocji i stanęła naga wobec całej swej rozpaczy” – pisze Chaney. 



2. Hal Vaughan, Coco Chanel. Sypiając z wrogiem (Sleeping with the Enemy: Coco Chanel’s Secret War)



Najbardziej kontrowersyjna biografia Coco Chanel. Autor ujawnia fakty z życia Francuzki, które miały miejsce w latach 40. XX stulecia. Amerykanin skupia się głównie na jej romansie z niemieckim baronem w momencie, gdy Paryż zmagał się z nazistowskim okupantem…





3. Justine Picardie, Coco Chanel. Legenda i życie (Coco Chanel: The Legend and the Life)



Spośród wymienionych biografii ta jest nie tylko chronologicznie pierwsza i najobszerniejsza, ale i najobfitsza w fakty. Pisarka i dziennikarka Justine Picardie ukazuje Chanel z różnych punktów widzenia. Wydarzenia, zilustrowane szeregiem czarno-białych i kolorowych lub pokolorowanych) fotografii oraz zeskanowanych dokumentów, pokazują trudy i radości życia osieroconej dziewczynki, kabaretowej artystki, kochanki milionerów, projektantki i mecenaski sztuki. A wszystko opowiedziane z perspektywy osób, które znały ją najlepiej: kochanków, przyjaciół i współpracowników.



„Chanel krok po kroku torowała sobie drogę do centrum uwagi, rozpychając się łokciami wśród osób z nią rywalizujących, niezależnie od tego, kim były: damami z towarzystwa, kokotami czy wielkimi krawcami” /J. Picardie/










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz