Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Ciasto czekoladowe bez jajek i masła


Uwielbiam czekoladę i ciasta czekoladowe. Bardzo. A odkąd dowiedziałam się, że cząstka gorzkiej czekolady dziennie pojawia się w wielu dietach odchudzających, lubię ją jeszcze bardziej. Z kilku powodów. Po pierwsze, za jej niebiański smak i to trudne do opisania uczucie błogości, kiedy rozpływa się w ustach. Po drugie za to, że poprawia nastrój.  Udowodniono bowiem, że czekolada zawiera endorfiny (również fenyloetyloaminę, która może wprowadzić w stan euforii – brzmi obiecująco, prawda?), wpływające na pracę mózgu i poprawiające nastrój. 

przepis deser


To uwielbienie czekolady (pasja dość powszechna, choć, uwierzcie mi, znam osoby, które czekolady nie cierpią) i zamiłowanie do pieczenia sprawia, że wypróbowuję każdy przepis z kakao lub czekoladą w liście składników. I tak pewnego dnia natknęłam się na ten przepis – ciasto czekoladowe bez jajek i masła. Czy to w ogóle może się udać? Okazuje się, że może. I jest przepyszne! 15 minut pracy, 45 minut pieczenia, 10 składników. Tylko tyle i aż tyle. Bo ciasto nie tylko się udaje, ale i smakuje wyśmienicie. Przepis absolutnie wart zapamiętania.

Nie wierzycie? Sprawdźcie! ;)   

SKŁADNIKI:
1,5 szklanki mąki
4 łyżki kakao
1 łyżeczka sody oczyszczonej
ok. 1 szklanki cukru
szczypta soli
1 szklanka wody
ekstrakt z wanilii
5 łyżek oleju roślinnego (słonecznikowego lub rzepakowego)
1 łyżeczka octu winnego

POLEWA:
100 g cukru pudru
50 ml wody
2 łyżki kakao

Przepis krok po kroku:
1. Do miski przesiać mąkę, kakao, cukier, sodę oczyszczoną i sól.

2. Do suchych składników dodać olej, kilka kropel ekstraktu z wanilii, ocet i letnią wodę. Całość dokładnie wymieszać, do połączenia się składników.

3. Ciasto przelać do tortownicy o średnicy 18 cm i piec w temperaturze 160 st. C przez ok. 45 minut (lub do suchego patyczka).

4. Przygotować polewę. Wszystkie składniki polewy zagotować w rondelku, cały czas mieszając. Od momentu zagotowania, gotować na małym ogniu przez kolejne 4 minuty. Po tym czasie rondelek zdjąć z kuchenki i zostawić do przestygnięcia (od czasu do czasu mieszając).

5. Letnią polewą polać ciasto czekoladowe. 

przepis deser



piątek, 15 kwietnia 2016

Kakaowe ciasto jogurtowe



Dzisiejszy przepis to wariacja na temat klasycznego ciasta jogurtowego (na które przepis znajdziecie TUTAJ). To jedno z najzdrowszych ciast na świecie. Wilgotne, o lekko waniliowym aromacie, a do tego wyjątkowo szybkie w przygotowaniu. Wszyscy je uwielbiają! Idealnie pasuje do kawy lub herbaty, ale świetnie nadaje się również na śniadanie – ze szklanką mleka i sałatką z owoców. 

ciasto jogurtowe z kakao

Ale kakaowe ciasto jogurtowe to także fantastyczny deser piknikowy. W weekend zapowiada się fantastyczna pogoda. Dlaczego więc nie wybrać się z rodziną lub przyjaciółmi nad jezioro, rzekę, na łąkę i nie rozsiąść się wygodnie na kocu, rozkoszując się pysznym jedzeniem? Ten przepis, szybki i prosty, jest do zapamiętania. W końcu nastała wiosna!

Smacznego i udanego weekendu!    


SKŁADNIKI:
125 g masła
2 jajka
1 szklanka cukru
2 i ¼ szklanki mąki
ok. 225 g jogurtu naturalnego
¼ szklanki kakao
1 i ½ łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
aromat waniliowy
cukier puder do posypania


ciasto jogurtowe z kakao

ciasto jogurtowe z kakao
 
Przepis krok po kroku:
1. Masło roztopić w rondelku i zostawić do wystudzenia.

2. Jajka ubić z cukrem na puszystą masę. Do masy dodać jogurt i kilka kropel aromatu z wanilii. Wymieszać.

3. W osobnej misce wymieszać suche składniki: mąkę, kakao, sodę oczyszczoną i proszek do pieczenia. Całość połączyć z masą jajeczno-jogurtową.

4. Dodać roztopione masło. Masę starannie wymieszać, aż do momentu, kiedy wszystkie składniki się połączą. Przelać do tortownicy o średnicy 26 cm.

5. Ciasto piec w temp. 160 st. C przez ok. 45 minut (lub do suchego patyczka).

6. Kiedy ciasto nieco się przestudzi, posypać je cukrem pudrem. 

ciasto jogurtowe z kakao

ciasto jogurtowe z kakao

czwartek, 4 lutego 2016

Czekoladowa tarta bez pieczenia



Pamiętacie Nigellę Lawson i jej programy kulinarne? Tę seksowną brunetkę o ponętnych ustach, która zachwycająco opowiada o przepisach, składnikach i z pasją oddaje się przyjemności domowego pichcenia? Ja ją uwielbiam. Z różnych powodów. Ale przede wszystkim dlatego, że według mnie nikt nie potrafi mówić (i pisać) o gotowaniu piękniej niż ona. Z każdym daniem Nigelli wiąże się historia, mniej lub bardziej osobista, opowiedziana w sposób niemal zmysłowy. Cudo! Oglądam ją bez przerwy.  
Nic zatem dziwnego, że inspiracją do dzisiejszego przepisu była bardzo podobna czekoladowa tarta bez pieczenia, którą w swoim programie telewizyjnym zaproponowała „kulinarna bogini” (tak nazywa Nigellę Lawson Gilly Smith w biograficznej książce). Bo przepisy Nigelli są nieszablonowe, tworzone z polotem i wyobraźnią z jednej strony, z drugiej – proste i szybkie w przygotowaniu. No bo co, jak co, ale ciasto, którego się nie piecze nie może się nie udać! Spróbujcie.    

PS Przepraszam Was bardzo za wątpliwą jakość dzisiejszych zdjęć :)

proste ciasto
 
SKŁADNIKI:
SPÓD:
tabliczka gorzkiej czekolady (100 g)
9 ciasteczek Oreo
11-12 kruchych ciasteczek kakaowych
masło do posmarowania formy

KREM:
¼ szk. kakako
¼ szk. cukru
200 ml śmietany 30%
100 g masła
2 tabliczki gorzkiej czekolady (200 g)

DODATKOWO:
solidna garść pistacji
forma do tarty o średnicy ok. 26 cm



Przepis krok po kroku:
1. Przygotować spód tarty. Formę wysmarować masłem. W kąpieli wodnej rozpuścić 100 g czekolady. Rozpuszczoną czekoladę dodać do ciasteczek rozdrobnionych blenderem. Wszystko starannie wymieszać. Powstałą mieszanką starannie wyłożyć dno i boki formy (na kształt . Uklepać, mocno docisnąć i wstawić do lodówki na co najmniej 30 min.

2. W małym garnuszku wymieszać kakao, cukier i ¼ szklanki wody. Mieszać, stopniowo wlewając śmietankę, aż do uzyskania gładkiej masy. Dodać posiekane masło. Zagotować, ciągle mieszając. Zdjąć z ognia. Do masy dodać połamaną czekoladę. Całość wymieszać, aż czekolada się rozpuści. 

3. Krem wylać na kruchy spód, posypać lekko rozdrobnionymi pistacjami i ponownie wstawić do lodówki. Schładzać przez ok. 2 godziny, by masa zesztywniała.  

deser czekoladowy

niedziela, 19 kwietnia 2015

Ciasto pistacjowe z polewą czekoladową



Orzeszki pistacjowe należą do moich ulubionych. Nie tylko ze względu na ich słodycz, niepodrabialny aromat i wyjątkowy smak. Pistacje są również zdrowe. Ze względu na dużą zawartość fosforu, wzmacniają kości i zęby. Ale uwaga. Pistacje są również wysokoenergetyczne. Już 100 g orzeszków, oprócz szeregu witamin i kwasu foliowego, zawiera aż 53 g tłuszczu… Ale co tam :)

Pistacje to pyszna alternatywa dla ciągle bardziej popularnych orzechów włoskich. Przepis polecam szczególnie początkującym cukiernikom! 



Składniki:



CIASTO:

 3 jajka

   skórka z jednej cytryny

    1 i ¼ szklanki mąki
1 i ¼ szklanki cukru

200 g masła

  200 g niesolonych pistacji

       1 łyżeczka proszku do pieczenia

  1 łyżka cukru waniliowego



POLEWA CZEKOLADOWA:

 3 łyżki wody

 3 łyżki cukru pudru

    3 łyżki kakao

   100 g masła



DODATKOWO:

okrągła forma do pieczenia o śr. 26 cm

    łyżka masła

  bułka tarta 


Przepis krok po kroku:

1. Nagrzać piekarnik do 170 st. C.

2. Pistacje zalać gorącą wodą i zostawić na kilka minut. Sparzone i obrane zmiksować na drobno w blenderze.



3. W misce utrzeć masło. W międzyczasie dodawać po jednym jajku i stopniowo cukier: zwykły i waniliowy. Zmiksować na gładką masę. Ze sparzonej cytryny zetrzeć skórkę i dodać ją do masy, ciągle miksując


 




 
4. Do masy dodać zmielone pistacje, mąkę i proszek do pieczenia. Całość dokładnie wymieszać łopatką.



5. Przełożyć ciasto do formy, wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Piec przez 45 minut. 




6. Kiedy ciasto jest w piekarniku, przygotować polewę czekoladową. Rozpuścić cukier puder we wrzącej wodzie. Do wody z cukrem dodać pokrojone w kostkę masło. Rozpuścić energicznie mieszając. Miksturę zdjąć z ognia i dodać do niej przesiane kakao. Mieszać aż do uzyskania gładkiej polewy. Lekko ją przestudzić. 






7. Wystudzone ciasto wyjąć z formy i polać je polewą.



Smacznego!