piątek, 29 maja 2015

Brownie czy murzynek?



Niegdyś oszałamiający napój, a nawet środek płatniczy. Kakao, znane już przez starożytnych Majów i Azteków, trafiło do Europy za sprawą Krzysztofa Kolumba. Początkowo przyrządzane według receptury króla Montezumy, z czasem stało się głównym składnikiem większości współczesnych ciast i deserów. Również polskiego murzynka.



A tak à propos. Zastanawialiście się kiedyś, czy amerykańskie brownie i polski murzynek to to samo? Porównując listę składników obu ciast i sposób ich wykonania (podobny, ale jednak…), można by zaryzykować stwierdzenie, że pewnie nie. Ale… fora internetowe wrą, a konflikt z rodzaju „co było pierwsze: jajko czy kura?” podzielił smakoszy czekolady w Polsce. Co Wy o tym myślicie?



Podobno pierwszy opublikowany przepis na brownie pochodzi z 1904 roku! Mój przepis na murzynka nie jest tak stary, ale za to – niezawodny! Niejednokrotnie wypróbowany przez moją Babcię i Mamę, zawsze się udaje. Dobrze jest mieć w szufladzie taki przepis-pewniak, szczególnie wtedy, kiedy przychodzą goście i, w razie cukierniczej klęski, nie macie w pobliżu cukierni-ratowniczki. 



A zatem – miarki, łyżki i miksery w dłoń i rozgrzewamy piekarniki! :)



SKŁADNIKI:

3 łyżki kakao

250 g margaryny

1,5 szklanki cukru

6 łyżek wody

4 jajka

1,5 szklanki mąki

15 g proszku do pieczenia

2 łyżki skrobi ziemniaczanej



DODATKOWO:

prostokątna forma do pieczenia 26x14 cm





Przepis krok po kroku:

1. W garnku połączyć w jednolitą masę kakao, cukier, margarynę i wodę. Całość gotować przez ok. 5 minut. Do ostudzonej masy dodawać pojedynczo 4 żółtka, dokładnie wymieszać. Odlać mniej więcej pół szklanki (polewę wykorzystamy na koniec pieczenia). 




2. Ubić pianę.



3. Do pozostałej masy z żółtkami dodawać na zmianę mieszankę suchych składników (mąki, proszku do pieczenia i skrobi ziemniaczanej) i ubitą pianę, w trzech partiach. Za każdym razem należy wszystko dokładnie i delikatnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.



4. Gotową masę przełożyć do formy, wysmarowanej uprzednio margaryną i wysypaną mąką.



5. Piec w temp. 180 st. C przez ok. 40 minut.



6. Gotowe ciasto polać polewą czekoladową. 






3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja tam obstawiam od zawsze na brownie i w szczególności gdy robię je z porad od https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/porady/desery-i-przekaski/jak-upiec-idealne-brownie/ to wiem, że będzie pyszne. Jak dla mnie jest to swego rodzaju najlepsze ciasto czekoladowe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fuj jak mozna uzywac margaryny?
    Ginger

    OdpowiedzUsuń