piątek, 5 czerwca 2015

Ciasne buty. Niewygodny problemProblem za ciasnego obuwia jest stary jak świat. To jak bardzo ludzkie stopy były nękane przez buty na przestrzeni dziejów znalazło nawet swoje odzwierciedlenie w przysłowiach i powiedzonkach. Na początku XVI wieku kasztelan krakowski stwierdził słusznie, że: „Nikt lepiej nie wie, gdzie kogo trzewik ciśnie, jako ten, kto w nim chodzi”, w wieku XIX mawiano: „Darmo, że ci świat szeroki, kiedy trzewik ciasny”, a Anglicy twierdzą do dzisiaj, że najwygodniejsze buty to buty stare. Wiem, że każda z tych ludowych mądrości ma przede wszystkim znaczenie przenośne, ale trudno przecież nie zgodzić się z ich przesłaniem dosłownym, prawda?Jest wiele sposobów na rozciągnięcie za ciasnych butów. Mniej czy bardziej skutecznych. Niektórzy radzą, by przyciasne czółenka rozchodzić (każdego dnia po kilka minut, przechadzając się miedzy salonem a sypialnią) – szkoda stóp. Inni proponują zakup specjalnego sprayu do skóry i drewnianego prawidła – szkoda pieniędzy, skoro i tak niemałą sumę wydałyśmy już na kupno nowych szpilek. Ja korzystam z innej metody: w stu procentach niezawodnej i… zupełnie darmowej. 

Żeby rozciągnąć kryte buty, będziemy potrzebowały trzech rzeczy (no może czterech, jeśli włączyć w to parę niesfornych, cisnących pantofelków), tj. odrobiny waty, kartki papieru i wilgotnej szmatki.

 

Oto, co musicie zrobić:1. W czubek buta umieśćcie niewielką ilość waty – tak, by wypełniła dokładnie nosek.


2.  Następnie włóżcie do buta kulkę papieru i dociśnijcie ją do waty.


3. Resztę buta wypełnijcie szmatką, delikatnie nasączoną wodą. Tak wypełniony but zostawcie na kilka godzin. Gotowe!


W przypadku obuwia odkrytego jest trzy razy łatwiej. Potrzebujecie tylko wilgotnej szmatki. Musicie ją umieścić w czubku za ciasnego buta na kilka godzin. I już. Życzę Wam powodzenia i niezliczonej ilości kroków w Waszych nowych (i wygodnych) butach, bez odcisków, obtarć  czy obrzękniętych stóp!


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz